Новини

Иран детронира Русия и е Междуконтинентален шампион

В категория Плажен футбол

Истинска сензация направи отборът на Иран, който спечели титлата в турнира за Междуконтиненталната купа, домакин на който по традиция бе Дубай. Играчите на старши треньора Марко Октавио показаха страхотна игра и абсолютно заслужено покориха върха.

Иран спечели желязната предварителна група „Б“, в която бяха още Световния шампион Русия, Бразилия и Италия. Интересен факт е, че и в трите си срещи иранчани стигаха до успеха след равенство в редовното време и изпълнения на дузпи. Русия и Бразилия изиграха колосален сблъсък в спора за второто място в групата, което даваше право на място в полуфиналите. Срещата завърши 6:6 и премина през куп обрати, предлагайки на зрителите плажен футбол от най-високо ниво. Възпитаниците на Михаил Лихачов стигнаха до успеха при дузпите и изхвърлиха селесао от турнира, което още повече задълбочи кризата и проблемите пред старши треньора Жуниор Негао.

В другия поток Швейцария сравнително лесно спечели групата, следвана от тима на домакините от ОАЕ. Тимовете на Мексико и Мароко бяха далеч от нивото на турнира и логично останаха на последните две места.

В полуфиналите Иран измъкна труден успех срещу домакините с 2:1, а в най-красивия и интересен мач от целия турнир, Русия отстрани Швейцария с 11:10, след продължения. Въпреки, че Станкович вкара цели шест попадения в двубоя, Световните шампиони, които изиграха двубоя със само пет здрави полеви играчи, показаха уникален характер и стигнаха до успеха.

Финалния двубой бе равностоен през първите две третини, които завършиха 2:2. В заключителните дванадесет минути Иран нанесе решителен удар и още в първата минута на частта вкара два гола, с които дръпна в резултата с 4:2. Сборная хвърли всичко за да защити трофея си и успя да намали четири минути преди края. Драмата настъпи 26 секунди преди сирената, когато Дмитрий Шишин получи правото да изпълни дузпа. Топ стрелеца на Русия не уцели вратата и Иран ликуваше, детронирайки Световния шампион.